MúzeumDigitárHajdú-Bihar
CTRL + Y
hu
Bihari Múzeum Néprajzi Gyűjtemény [I. 89.45]
Szűr – mintadarab (Bihari Múzeum CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Bihari Múzeum (CC BY-NC-SA)
2 / 1 Előző<- Következő->

Szűr – mintadarab

Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

A szűr a magyar nép egyik legősibb, a népdalokban leggyakrabban emlegetett ruhadarabja. Ezt a nagygallérú, köpönyegszerű felsőruhát tartja Györffy István néprajzkutató a „legmagyarabb” viseleti darabnak. Korábban a szűrt hímzéssel díszítették, Biharból indult el a rátétes díszítése a varrógép elterjedése után. A szűrviselet elmaradása után a szűrrátét, mint díszítési technika lakástextileken jelent meg.
Ezt a kis méretű szűrt mintadarabnak készítette Mezei András szűrszabó, a népművészet mestere, aki még a 60-as években is dolgozott Berettyóújfaluban. Ma is készítenek hasonlót a szűrrátét-készítők: általában ajándéknak szánt borosüvegekre adják rá, amely így – pörge kalapot helyezve a szájára – egy pásztor alakját formázza.

Anyag/ Technika

Szűrposztó

Méretek

hossza:32,5 cm

Bihari Múzeum

Tárgy itt található: Bihari Múzeum

A múzeum története: Az 1950-es évek végén vetődött fel először a múzeumügy Berettyóújfaluban, lelkes tanárok, tanítók, közművelődésben dolgozók...

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.