MúzeumDigitárHajdú-Bihar
CTRL + Y
hu
Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány Fotótár [I.597.393.]
Szűcs Sándor a háza előtt (Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Előző<- Következő->

Szűcs Sándor a háza előtt

Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Szűcs Sándor a háza előtt Biharnagybajomban.
Szűcs Sándor (1903. október 23. – 1982. augusztus 2.)
Kisnemesi családba született Biharnagybajomban. Apja korán meghalt, a hat gyermeket anyjuk egyedül nevelte és taníttatta. Sándor a tanulmányait szülőfalujában és Debrecenben végezte, a polgári iskolát Püspökladányban, bejáróként és magántanulóként! Az egyetem földrajz-történelem szakon végzett. Az iskola elvégzése után gyakornoknak maradt az egyetemen, majd hazatért gazdálkodni, hogy segítsen nagy anyagi válságban levő családján. Ettől függetlenül a tudományos érdeklődése megmaradt. Első tanulmánya 1933-ban jelent meg.
Györffy István tanítványa lett, így bekerült a néprajz világába. A népi írók is felfigyeltek rá. A „Háromföld” kutatójaként nagyon fontosnak érezte gyűjtőmunkáját, hiszen már ő is észrevette, hogy a hagyományos népi élet egyre több része vész el. Foglalkozott a Sárréten hagyományos népi mesterségekkel, a hiedelmekkel, az építészettel, tanulmánya jelent meg a táltosokról, a boszorkányhitről, a pákászokról, és a sort lehetne folytatni. Sok cikke és tanulmánya jelent meg a 30-as évektől kezdve.
Népfőiskolát alapított Bihartordán. Tankönyvet írt, tanítóskodott. A keményvonalas kommunizmussal azonban nem csak tudományosan, hanem anyagilag is meggyűlt a baja, mert bár belépett a pártba, a család kuláklistára került, hiszen a földjük meghaladta a 25 holdat. Egyre jobban mellőzték, terveit nem támogatták.
1952 elejétől a második világháborúban szinte teljesen megsemmisült karcagi Nagykun Múzeum igazgatója lett. Így sem hagyta el a szülői házat: tíz éven keresztül bejárt Karcagra. Nagy tárgyi anyagot gyűjtött össze munkássága alatt, és szívós, kitartó munkával lerakta egy új múzeum alapjait.
Szűcs Sándor hagyatékát a Karacs Ferenc Múzeum tagintézmény őrzi.

Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány

Tárgy itt található: Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány

Rettegi Istvánné Kovács Anna (1901– 1980) a Karacs Ferenc Múzeum Móra Ferenc Emlékéremmel kitüntetett alapítója. 1928-ban kezdett néprajzi tárgyakat ...

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.