MúzeumDigitárHajdú-Bihar
CTRL + Y
hu
Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány Dokumentumtár [A.81.10.1.]
Űrzászló (Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Előző<- Következő->

Űrzászló

Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Farkas Bertalan az első, és máig egyetlen magyar űrhajós. Vadászrepülőgép pilóták közül választották ki a társával, Magyari Bélával együtt alapos orvosi, pszicho- és klinikofiziológiai alkalmassági, majd terheléses, intelligencia-, pszichológiai, részletes orvosi vizsgálatok után. 1978-80-ban képezték ki őket a Moszkva melletti csillagvárosban. Végül a start előtt döntöttek arról, hogy Farkas és szovjet társa, Valerij Kubászov fog repülni.
A Szaljut-36 startjára 1980. május 26-án került sor, az űrhajó május 28-án kapcsolódott össze a Szaljut-6 űrállomással. Az űrutazás során sok fontos kísérletet végeztek, amik lendítettek a magyar űrkutatáson. Az űrhajósok június 3-án tértek vissza a Földre.
Ebben az időben a püspökladányi születésű Szűrös Mátyás volt a magyar nagykövet Moszkvában. Egy Matolcsi Lajosnak címzett levelében leírja, hogy a nagykövetségen dolgozó emberekkel összebarátkozott Farkas Bertalan felvitte magával a püspökladányi zászló egy példányát. Az űrhajósok kézjegyével ellátott zászló Szűrös Mátyás ajánlásával került a püspökladányi Karacs Ferenc Múzeum tulajdonába.

Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány

Tárgy itt található: Karacs Ferenc Múzeum, Püspökladány

Rettegi Istvánné Kovács Anna (1901– 1980) a Karacs Ferenc Múzeum Móra Ferenc Emlékéremmel kitüntetett alapítója. 1928-ban kezdett néprajzi tárgyakat ...

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.